Kepçe operatörlü uçuş İzmir’den mi?

Sosyal medyada bir uçağın kepçe operatörü tarafından ekskavatör ile uçurulduğunu gösteren videonun İzmir’de kaydedildiği iddia edildi.

Videoda “İzmir’de bir uçak hurdaya ayrılmadan önce kepçe operatörü tarafından son kez uçuruldu” sözleri yer aldı.

Teyit.org’dan Dilge Temiz’in incelemesine göre, videodan alınan kesitlerle tersine görsel yöntemiyle araştırma yapıldığında videonun güncel olmadığını ve İzmir’de kaydedilmediğini tespit edildi. İzi 23 Aralık 2020 tarihine kadar sürülebilen video, ilk olarak bir Instagram hesabı tarafından paylaşılmış.

“@vice.aviator” isimli havacılık hesabı, videoyu paylaşırken açıklamada videonun kim tarafından çekildiği ve bu anın nasıl yakalandığı gibi detaylardan da bahsetmiş. Hikayeye göre, görüntülerdeki uçak bir Learjet ve görüntüler de uçak “kaderiyle buluşmadan” yani depoya gitmeden hemen önce çekilmiş.

Aynı hesap, videoyu, çekilmesinin birinci yılında da tekrar paylaşmış. Bu gönderideki açıklamada da “Opa-Locka Havalimanı’nda çektiğim bu videoyu kimler hatırlıyor?” ifadelerini kullanmış. Opa-Locka Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin Miami şehrinde yer alıyor.

Video, ilk kez paylaşıldığı 2020 yılı da dahil olmak üzere hem yabancı medyada hem de Türk medyasında yer almış.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x